Рекорден брой винопроизводители - 51 участват на шестнадесетото издание на "Дефиле на младото вино" в Стария град на Пловдив. Тази година фестивалът ще се проведе на 22, 23 и 24 ноември, съобщиха от Културния отдел на община Пловдив.
Общо 14 852 безработни са започнали работа през октомври, а броят им се е увеличил с 830 или с 5,9% спрямо месец по-рано, показват данните на Агенцията по заетостта. С подкрепата на трудовите посредници 412 души от групите на търсещите работа заети, учащи и пенсионери също са се включили в заетост.
Равнището на регистрираната безработица в България през октомври се е запазило на 5,2%. То се определя като дял на регистрираните безработни лица от икономически активното население на възраст 15-64 г., установено при преброяването през 2021 г. В края на месеца броят на безработните е бил 148 463.
В резултат от работата на ромските и младежките медиатори, както и на трудовите посредници, през месеца са активирани над 4500 неактивни на пазара на труда души.
Заявените в бюрата по труда свободни работни места на първичния пазар са 8860. В реалната икономика свободнит
Сигнали за паднали клони и за частично прекъсване на електрозахранването в две села от Община Враца бяха подадени заради силния вятър, казаха от общинска администрация. Имало е улици без ток в селата Лютаджик и Згориград, като захранването е възстановявано своевременно.
Днес за двете области Враца и Монтана бе подаден червен код за силен вятър. Според последните данни от сайта на Националния институт по метеорология и хидрология температурата към 14 часа във Враца е била 12 градуса, а силата на вятъра - 14 км/ч., но тази сутрин бе значително по-силен.
В района на Враца вчера вятърът на моменти бе с пориви над 120 км/ч. и това стана причина за огромно количество счупени клони, няколко изкоренени дървета, откъртена изолация на сгради, паднали комини, увредени от падащи предмети автомобили, прекъсване на електрозахранването на много места. За денонощието бяха подаден
В Деня на християнското семейство – 21 ноември, във Враца стартира инициативата „Осинови врачанско семейство“, каза председателят на управителния съвет на основните организатори от сдружение с нестопанска цел „Дом на науката и техниката“ Евелина Васкова.
Това е уникална кампания, тя е анонимна и е доказала своята устойчивост във времето, допълни Васкова. По думите й миналата година са подпомогнати 140 деца от семейства със затруднения. Една пета от тях са деца със специални потребности, добави Васкова.
Кампанията се организира с подкрепата на община Враца и областна администрация. Редица културни и образователни структури също са част от инициативата, посочи Васкова.
„Децата от две до седем годишни се подават към нас от детските заведения и от Дирекция „Социално подпомагане“. За всяко дете имаме сп
Община Гулянци е подготвена за зимата, става известно от информация, подготвена от кмета Лъчезар Яков и приета днес на сесията на Общинския съвет. Това съобщи председателят на Общинския съвет Огнян Янчев.
Според информацията е актуализиран съставът на Общинския щаб за координация на спасително-неотложни аварийно-възстановителни работи при тежки зимни условия. Има сключен договор с фирма за зимно поддържане, снегопочистване и обработване с инертни материали на общинските пътища на територията на общината през календарната 2024 г. През декември предстои да бъде обявена обществена поръчка за избор на изпълнител и сключване на договор за зимно поддържане и снегопочистване за календарната 2025 г.
Преди настъпване на зимния сезон комисия от Общината е извършила цялостни обходи и огледи на състоянието на общинската и улична пътна мрежа. В по-голямата си част уличната мрежа
Силен вятър със скорост между 47-54 км/ч събори дървета в Търговищко. Екипи на районните служби (РС) „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ПБЗН) са реагирали на няколко сигнала в различни части на областта.
За изминалата нощ на тел. 112 са получени няколко сигнала за паднали вследствие на силен вятър и дъжд върху пътното платно дървета или големи клони, затрудняващи движението на моторни превозни средства, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Търговище Ани Кръстева. Екип на РСПБЗН в Попово са реагирали на получен в 5:41 ч. сигнал за паднало дърво на пътя между Попово и Бяла. Техни колеги от службата в Омуртаг са се отзовали на получен в 22:06 ч снощи сигнал за паднало дърво на път II-48 (Омуртаг-Котел), в района на омуртагското село Станец. Дърветата са премахнати със специализирана техника и са отстранени от пътното платно, за да бъде о
Участниците в "Дефиле на младото вино" 2024 г. са 65, сред които най-добрите производители на вина и вкусни храни, като новите фирми сред тях са 5. Тази година винопроизводителите са с рекорден брой – 51. По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, осемнадесет възрожденски къщи, ще отворят широко вратите си за любителите на младото вино. За улеснение посетителите, могат да използват дигиталната фестивална карта, в която ще открият всички локации и участниците в тях.
"Дефиле на младото вино" започва с Дионисиево шествие в петък на 22 ноември. В 13:00 ч. на пл. "Стефан Стамболов" /пред Община Пловдив/ богът на виното - Дионис ще приветства всички присъстващи граждани и гости на Пловдив. Пъстро шествие с участието на фолклорен ансамбъл Тракия ще поведе към началото на Стария град, където ще бъде официалното откриване на фестивала "Дефиле на младото вино" 2024. Бог Дионис, заедно с официалните гости ще отворят първата бъчва младо вино, реколта 2024 г. С песни, танци и наздравици, ще дадем старт на тридневна винена забава. Дегустациите ще продължат през трите дни на фестивала, посочват организаторите.
"Дефиле на младото вино" 2024 се организира от Съвет по туризъм – Пловдив и Община Пловдив в сътрудничество с Общински институт "Старинен Пловдив” и Университет по хранителни технологии – Пловдив. Провежда се под патронажа на Министерство на туризма и с подкрепата на Министерството на земеделието. Фестивалът се финансира от "Годишната програма за развитие на туризма на Община Пловдив за 2024 г."
Президентът Румен Радев сезира повторно Конституционния съд с искане да отпаднат промените в Конституцията, гласувани от депутатите в 49-ото Народно събрание, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Става дума за текстовете, свързани с отпадането на забраната за двойно гражданство като задължително условие за избираемостта на народни представители, за необмислено въведения принцип на непрекъсваемост на мандата на депутатите и парламента, както и по отношение на съставянето на служебно правителство, се посочва още в съобщението.
Съветът за координация и сътрудничество за осъществяване на националния механизъм за определяне на политиките и за координация в сферата на мерките за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма проведе заседание в сградата на Министерския съвет, съобщиха от правителствената пресслужба. Заседанието се състоя под председателството на служебния заместник министър-председател и министър на финансите Людмила Петкова.
Предвид поетите политически ангажименти на високо равнище за осъществяване на необходимите правни, регулаторни и оперативни реформи, беше отчетен напредъкът и бяха приети решения за конкретни действия по оставащите за изпълнение мерки, включени в Плана за действие на групата за финансови действия FATF и Плана за действие за изпълнение на Стратегията за противодействие на изпирането на пари и финансирането на тероризма в Република България 2023 –
Българското дружество по алергология (БДА) проведе отчетно-изборно събрание и избра ново ръководство с мандат 2024-2026. Това съобщиха от дружеството.
Новият председател на БДА е д-р Симеон Узунов - алерголог от УМБАЛ „Александровска“ - София и асистент в Катедрата по алергология в Медицинския университет в София. Научните му интереси са в областта на тежката бронхиална астма, алергичния ринит, инсект алергията, хронична уртикария и ангиоедем. Досегашният председател с два мандата проф. Мария Стаевска беше избрана за заместник-председател на дружеството.
За председателската позиция, освен кандидатурата на д-р Узунов, е била издигнати и тази на д-р Силвия Новакова, алерголог от УМБАЛ „Св. Георги”, Пловдив. В кратките си речи и двамата кандидати посочиха, че ако бъдат избрани, ще заложат на продължаване на положителните практики, запазв
Прилагането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“ за „такса битови отпадъци“ ще стимулира намаляването им и ще оптимизира разходите на общините. Това заяви служебният заместник-министър на околната среда и водите Ренета Колева по време на церемонията за връчване на наградите „Екообщина 2024“. Конкурсът се организира от Посолството на Франция в България и Френския институт в България. Церемонията се състоя във Френския културен институт в София.
Зам.-министър Колева обясни, че за да бъдат подпомогнати общините да преминат към смяна на принципа за такса „битови отпадъци“, Министерството на околната среда и водите (МОСВ ) има договор за безвъзмездна финансова помощ с Национално сдружение на общините в Република България за стартирането и изпълнението на проекти в общините. Тя изрази надежда, че пилотните проекти на общините ще са д
Отменено е бедственото положение в селата Веселиново, Александрово и Черни връх, сочи публикация на сайта на Обищна Смядово. Остава въведеното бедствено положение в село Риш за неопределено време.
Съгласно заповед на зам.-кмета Иван Кюркчиев от 20 ноември, предвид падналото количество валежи и подобряване дебита на съществуващите водоизточници на вода за питейно-битови нужди, се отменя бедственото положение за трите селища (с. Веселиново, с. Александрово и с. Черни връх).
Както съобщихме, на 15 август бедствено положение беше обявено на част от територията на община Смядово (в селата Риш, Александрово, Черни връх и Веселиново), заради настъпилото продължително засушаване, намаляването на дебита на съществуващите водоизточници и недостиг на вода за питейно-битови нужди.
На 19 август кметът на община Смядово Иванка Николова заяви, че напрежението в с. Риш ескалира з